Basın Açık Laması: Yazmayı seven ve hatta yazarken eğlenen biriyim. Blogda yazdıklarımın tamamını yaşamadım, yaşamıyorum. Yazdıklarımın içinde; arkadaşlarımdan dinlediğim güzel anılar, çevremden duyduğum konuşmalardaki küçük tatlı anlar, birinin başından geçmiş ve onu üzen olaylardan etkilendiğim için buraya yazmaya karar kıldığım şeyler de var.. Ama yazarken, sanki yaşanılanları ben yaşıyormuşum gibi hissettiğimden dolayı, birinci ağızdan yazmak beni rahatlatıyor. Başka türlü de yazamıyorum. O yüzden "hayatlarınızın küçük bir anından ilham alıyorum" deyip, bu bahsi kapatmak isterim.
Ve son olarak; eğer sizde acı veya tatlı anılarınızı benimle paylaşarak, ilerleyen günlerde (2-3 gün sonra veya 3-5 yıl sonra bile olabilir) yazılarımda yer almasını isterseniz hayaterkegi@gmail.com'a mail atabilirsiniz. Sevgiler.

17 Mayıs 2016

Sikilmek Ciddi Bir İştir

bundan bir kaç ay önce Ayı Sözlük'te sıradan bir entry girmiştim ve entry'nin bir yerlerinde cümleye "daha önce siktiğim biri" diye üç kelimelik bir şey yazmıştım. gayet normal bir şekilde yazmıştım ve böyle de gitti. ama daha sonra, o cümlemle ilgili bir başlık açılmış ve altında saçma sapan entry yazıldı.  yazılan enry'ler komik veya ciddi olmaktan çok, acınılası duruyordu. ( o başlık için tıkla:  http://ayisozluk.com/sozluk.php?process=word&q=daha%20%F6nce%20sikti%F0im%20biri )

önce normal bi cevap verdim. cevabımdan sonra olay başka yerlere bağlanmaya ve bu sayede içlerindeki heteroyu dışarı kusmaya başladılar. üstelik öyle bir kusmak ki. tek tek cevap vereyim diye düşündüm ama sonra tek bir cevap vermenin daha şık duracağına karar verip aşağıdaki cümleleri yazdım;

"arkadaşlar toplum normları vs demişsiniz de, pardon ama bu toplum dediğiniz şey uzaydan gelmedi. toplum dediğimiz insanlar bizlerden oluşuyor. hepimiz bir ana ve babanın sikişmesiyle doğduk. (tüp bebek vs gibi şeylerle doğanlar hariç :))
toplumun sikilmeye olan bakış açısını değiştirebilmek için, sikilenin bundan utanmaması ve bunu ciddi bir şekilde ağzını burnunu eğmeden dile getirebilmesi, sikilmeyi sevdiği için sikildiğini karşısındakine belli etmesi gerekiyor. bunu başardıktan sonra ise; sikilen kişi, sikildiği için; başkaları tarafından (arkadaşı bile olsa) kendisiyle aşağılanarak dalga geçmesine izin vermemeli. bu onun bedeni üzerindeki hakkıdır. ("sikilmek ciddi bir iştir" tırnak içindeki cümleye de ayrı bir başlık açın. ciddiyim.) 

ama sikilen kişi, kendi bedeni üzerinde söz söyleme hakkının olduğu bilincinden uzak ve beyinsiz olunca, toplum da burada harekete geçip "sikilenin kendi bedeni üzerinde hakkı yokmuş, söz söylemeye hakkı yokmuş" gibi davranarak sikileni her anlamda tacize başlıyor. 

ayrıca sikilen kişi, sikilmeyi sevdiği için de "taciz" edilmeye müsait biri olduğu izlenimini vermemesi gerekiyor. 
çünkü bir çok kişi sikildiği için taciz edilmeyi de normal görüyor ve taciz edildiğinde sesini çıkarmıyor. (buna yüzlerce defa şahit oldum ve hâlâ şahit oluyorum. sizlerde oluyorsunuzdur.) oysa taciz edilmek direkt bedensel hakkın gasp edilmesidir. haklarınızı bilin. böylece sikilmeye de hakkınız olduğunu da içselleştirmiş olursunuz. 

öte yandan; askerde bile bana "ibne" diye laf attıklarında "ibneyim lan ne var bunda" diye cevap verince, karşılık olarak bana "götünü siktirmeye utanmıyor musun" diyenlere "utanmıyorum. göt benim götüm değil mi. sikilmekten zevk alıyorum. merak eden varsa gelsin sikeyim, o da zevk alıp almayacağını öğrensin sonra konuşsun" diyerek millete kafa tutup ibneliğimi kabul ettirmiş biriyim. askerde bile ibne olarak komutanlarımla seviştim, beğendiğim askerlerle ortalıkta öpüştüm. ama bunları yaparken asla benimle dalga geçmelerine izin vermedim. hepsini de "ben istiyorum" ve "ben böyleyim" ve "yaptığım şey yanlış değil" tavrıyla yaptım. ama ben isterken de, karşımdakine; böyle olsam bile, sen beni taciz edemezsin tavrımla yaptım. 

evet, ibne olduğum için ilk başlarda hepsi tarafından dışlandım, hatta hiç sevilmedim. koca yemekhanede, yer kalmadığı için benim masaya mecburen oturanlar haricinde, onca kişinin içinde tek başıma yemek yedim, onca asker olmasına rağmen hafta sonları çarşıya kimse benimle gelmek istemediği için tek başıma çıktım. ama yine de benimle dalga geçmelerine izin vermedim. 
çünkü biliyordum ki; götümü siktiriyorum diye kimse benimle dalga geçemez, çünkü aşağılanacak bir hareket yapmıyordum. bu aşağılanacak bir hareket de değildi.
(ha bu arada elimde olsa askere gitmezdim. ama mecbur kalıp gittim. ki şurada askere de neden gittiğimi yazmıştım: http://ayisozluk.com/lnk/c7a88a ) reklam-diğer asker anılarım için de bloga göz atın -reklam bitti)

orospu olmak da kötü değildir. şahsen kendimi orospu olarak tanımladığım oluyor, olacaktır. bunu toplumun yüklediği anlamda kullanmıyorum, gayet ne olduğumu bilerek kullanıyorum. orospu olununca da kimseden aşağı veya yukarı olunmuyor. toplumun normlarını da çok kafaya takmayın. başta da dediğim gibi; toplum normlarını siktir edin. ya da bu kadar dır dır etmeyin. hem toplumun istediği gibi yaşayacaksanız götünüzü siktirmeyi bırakın. dır dır etmeye de hakkınız yok. ama kendi istediğiniz gibi yaşayacaksanız, toplumun size dayattığı kelimeleri onların kullandıkları anlamlarıyla kullanmayın, bu kelimeleri ilk gördüğünüz yerde kuduz köpek gibi saldırmayın, sikildiğinizi kabul edin ve bu işin zevkini gerçek anlamıyla yaşayın. çünkü sikilmek dalga geçilecek bir şey değil, ciddi bir iştir."

evet, yukardaki cümleleri aylar önce yazdım ve konu da benden sonra kapandı. aslında kapanmadı da, sözlüğün yöneticileri tarafından bi şekilde başlık ana sayfadan kaldırıldı ve sonrasında da gelenlerin görmemesi için tamamen ortadan yok oldu. yani eğer yazarların geçmişine giderseniz görebileceğiniz şekilde saklandı. ayrıca yazdığım entry'ye de müdahale edildi ve entry'deki bazı ifadeler de silindi.

tabii bunun olabileceğini önceden görebildiğim için yazdığım entry'nin kopyasını mailimde taslaklara kaydetmiştim. bir kaç dakika sonra baktığımda entry'im değiştirilmişti. Sözlüğün kurucusu, güzel ve gerçekten naif insan (yalakalık enter) Dark Bear'a durumu anlattım ve "bilgim yok" dedi, bende "eski entry'mi olduğu gibi tekrar gireceğimi ve tekrar müdahale edilmemesini" söyledim, "tamam" dedi ve bunun ardından entry'yi tekrar girdim. 

aylar geçmesine rağmen, entry'im hâlâ duruyor, başlıklar da duruyor. ama yasaklardan şikayet edilen bir ortamda böyle bir olayın yaşanmasına bozuldum açıkçası. zaten sonrasında da ortamı çok samimi bulmamaya başladığım için takılmamaya başladım. bazen öylesine girip bakıyor, bir şey yapmadan çıkıyorum. ne bileyim yani; baskıdan söz edip, bir başkasına baskı kurmak bana pek mantıklı gelmedi. ben cingöz'lüğümle entry'mi taslak olarak maile kaydettiğim için aynı ebtry'i güncelledim, ama yani diğer insanlar dönüp entry'lerini hiç kontrol etmiyorlarsa ve kendi entry'lerine; onların düşünceleri olmayan ifadeler eklenip, kendilerine özgü düşünceleri entry'lerinden çıkarıylıyorsa?

neyse işte, zaten her yerde olan oluyor. zaten o yüzden bende sadece blog'a yazmaya devam ediyorum. gerçi bir New York Times kadar okunmuyorum ama yani yine de olsun dii mi? En azından kendi alanım içinde istediğim gibi at koşturabiliyorum. 


bunlar dışında olaya tekrar dönüp, yazıya nokta koymak gerekirse; evet bence sikilenin bunu rahatlıkla ve özgürce dile getirmesi gerekiyor. üstelik kendisiyle dalga geçilmesine izin vermeden. 

4 yorum:

beygirniyazi dedi ki...

sikilmek göt ister. :) o da maalesef herkeste olmaz.

Hayat_Erkeği dedi ki...

askjhsjdkashdk koptum slkdhfskd

Volki dedi ki...

Öncelikle, yazı grafiğinde sorun var, bir kodu yanlış yapmışsın sanırım diğer yazılarından farklı olarak tam bir siyah bantın içinde göründüğü için yazın okunmuyor, zorlanarak ve acı çekerek okuduğumu belirtir kısa zamanda diğer sayfalardaki hallerine getirmeni dilerim. Bir hata sözkonusu yani.

Diğer taraftan bazı konularda çok attığını düşünüyorum basbayağı yemişsin bizleri. Mesela askerde gay olduğunu bildiklerini ve senin de herkese ibne olduğunu vurguladığını ve bunun karşılığında da seninle pek bir arada durmak istemediklerini belirtmişsin, tamam bu olabilir.

Peki ama nasıl oluyor gda ayliği kabul etmeyen ve homofobik askeriyede komutanlarınla seks yapabiliyorsun veya beğendiğin erlerle uluorta nasıl öpüşüyorsuin? Burada bir çelişki değil bildiğin kocaman bir yalan var.

Askerlik yapmış biri olarak söylüyorum askerde hiç bir askerin uluorta birbirini öptüğünü bir komudanın da başka bir asker ile seks yaptığını ne duydum ne gördüm. Uluorta diyorum bak bilinmeden görülmeden söz konusu ama komutanlar gay olduğu mıhlanmıs bir er ile beraber olmayı tercih etmez veya yakınında görünmezler, sırf dedikodusuna bile izin vermezler.

Zaten böyle bir olay duyulsa komutanın ordudan atılması öpüştüğün asker arkadaşlarıla beraber de diskooda bir kaç ay dans etmenizi gerektirir. Bilmeyen için disko disiplin ceza evi demektir.

Çok atıyorsun ufak atta civcivler yesin diyeyim.

Hayat_Erkeği dedi ki...

@volki yazıyı başka yerden kopyalayıp buraya yapıştırdığım için öyle görünüyor. düzelteyim dedim ama yapamadım. çok beceriksizim.

evet bazı konularda değil, yazarken bir çok konuda sallıyorum. ama askerde gay olduğunu bildikleri konusunu sallamadım. ciddi anlamda herkes biliyordu ama hiç kimse konuşmuyordu. sadece küfür ettiklerinde dile getirirlerdi. örneğin şöyle; amına koduğumun ibnesi, götveren vs vs gibi.
bende bu gibi anlarda "size ne ya, göt benim götüm değil mi" gibisinden uzayıp giden cevaplar veriyordum. götverenliğim resmiyete dökülmediği için sorun yaşamadım. resmiyete varacak kadar da uzatmadım bu konuyu. daha çok anlık tartışmalarda, altta kalmamak için laf sokmakla yetindim.

öpüşmek dediğim de öyle FRANSIZ ÖPÜCÜĞÜ değil ya hu. mesela şöyle olurdu; akşam 6'dan sonra tüm komutanlar eve giderdi, sadece nöbetçi subay kalırdı bölükte. tabii subay'da girerdi odasına, açardı tv'sini sabah kadar izlerdi veya nöbetçi askerlere uyuyacağını ve eğer bir olay olursa derhal uyandırılmasını söyleyip kapısını kitleyip uyurdu. bu gibi anlarda biz boşta kalan askerlerde işte bolca harala gürele yapardık. bu harala gürele arasında birbirimizle dalga geçmek için öpüşürdük, ama dediğim gibi öyle tükrüklü veya dilli milli değil. ufak bi öpücük verip ehuehu diye hayvan gibi gülerdik. tabii ben o ufaktan öpüştüğüm adamları sonra yalnız kaldığımızda ayartırdım ve olay kopardı. ama sadece biz ikimiz bilirdik, başka kimseye de söylemezdik.

şöför olduğumuz için dışardan alkol vs gibi şeyler bile getirirdik. ama tabii bu durum hep biz askerlerin arasında kalırdı, komutanlara çaktırmazdık. benim ibneliğim de öyleydi. kimseye çaktırmazdık, kendi aramızda çakardık birbirimize. herkes bilirdi, ama ispat edecek bir şey yoktu. kapişko bebek.

komutanlarla sevişmek de zor değil. baktın adam sana yan bakıyor, senin de tipinse, sen de yan bakmaya başlıyorsun. en fazla iki gün sonraki nöbetinde de, yiyişiyorsunuz zaten. kapişko bebiş.

askerlik yapmış biri olarak söylüyorum. çok boktan bi askerlik yapmışın. fazla ciddiye almışsın. yazık etmişin kendine. kapişko süt çocuğu.